Przełom Białki

Dział: Góry Opawskie

Rzeka Biała Głuchołaska (inaczej zwana Białką) przełamuje się przez Góry Opawskie po południowej stronie Głuchołaz. Przełom utworzył piękny krajobraz wzdłuż 2,5 kilometrowego odcinka rzeki.

W przełomowym odcinku rzeki utworzono dwa rezerwaty przyrody. Do pierwszego z nich, Bukowego Lasu, prowadza z Głuchołaz szlaki żółty i czerwony (oba rozpoczynają się przy skrzyżowaniu ulicy Andersa z ul. Parkową. Szlak żółty prowadzi wzdłuż rezerwatu nad samą rzeką, a czerwony - z drugiej strony rezerwatu, powyżej (a potem prowadzi na Przednią Kopę i dalej na południe).


Rezerwat Bukowy Las chroni, na powierzchni 21 ha, drzewostan buka zwyczajnego Rośnie tu również świerk, sosna, modrzew i jodła a także co najmniej 103 gatunki roślin naczyniowych w tym kilka objętych ochroną. Przy północnej granicy rezerwatu zachowały się ślady górnictwa złota - sztolnie, które obecnie są siedliskiem nietoperzy.

Jeszcze więcej śladów górnictwa zobaczyć można w położonym tuż obok, (na wysokim, nadzalewowym tarasie w górze rzeki) rezerwacie Nad Białką. To rezerwat geologiczno-krajobrazowy o powierzchni 9 ha. Prowadzi do niego szlak żółty.

Wśród śladów działalności średniowiecznych górników są pozostałość szybów poszukiwawczych, odkrywek, usypisk i hałd. Rezerwat chroni też przyrodę ożywioną: występuje na jego terenie 157 gatunków roślin naczyniowych w tym kilkanaście gatunków roślin chronionych i zagrożonych.

Dalej żółty szlak opuszcza dolinę Białki i wspina się na Przednią Kopę (pierwszy z wierzchołków Parkowej Góry) i zawraca ku miastu.

Artykuły powiązane

Więcej w tej kategorii: « Góra Parkowa Głuchołazy »