Równina Niemodlińska

Równina Niemodlińska to rozciągają się między Odrą i dolnym odcinkiem Nysy Kłodzkiej i stanowi południową część Niziny Śląskiej. Równinę przecina autostrada A4. Ponad połowa równiny Niemodlińskiej (zwłaszcza po południowej stronie autostrady) porośnięta jest wartościowymi przyrodniczo lasami, tworzącymi ogromny (prawie pół tysiąca km. kw.) kompleks Borów Niemodlińskich. W Borach znajduje się wiele zbiorników wodnych, występują też piaszczyste wydmy (do 20 metrów wysokości). Żyje tu wiele cennych gatunków rośli i zwierząt.W 1988 roku utworzono tu Obszar Chronionego Krajobrazu Borów Niemodlińskich. Utworzono tutaj także kilka rezerwatów przyrody.


Gdyby komuś brakowało jeszcze kontaktu z roślinami - pozostaje zwiedzić Ogród dendrologiczny w Lipnie (najstarsze arboretum w Polsce!). Dodatkową atrakcją Lipna jest basen letni.

Wokół Borów Niemodlińskich biegnie łańcuch niewielkich, a ciekawych miasteczek:

Niemodlin (3 km od wspomnianego Lipna): nietypowy, podłużny rynek, gotycki kościół i renesansowy zamek a także fragmenty murów miejskich.

Łambinowice (15 km na południe od Niemodlina): od wojny francusko-pruskiej do końca drugiej wojny światowej obóz jeniecki, w Polsce Ludowej komunistyczny obóz pracy. Obecnie Centralne Muzeum Jeńców Wojennych (muzeum ma dwie siedziby: w Łambinowicach i Opolu).

Korfantów (ok. 5 km na południe od Łambinowic) dwutysięczne miasteczko z zabytkowym układem urbanistycznym, z XIII wiecznym kościołem pw. Świętej Trójcy (z pierwotnego budynku ocalał romański portal). W parku późnorenesansowy pałac.

Moszna (wioska, ok 20 km na wschód od Korfantowa) słynna z Pałacu (budowany w ciągu trzech stuleci, ze skrzydłami barokowym, neogotyckim i neorenesansowym) w środku ogromnego (200 hektarów) parku, w który rosną m.in, trzystuletnie dęby. W pobliżu stadnina koni, udostępniona do zwiedzania,.

Krapkowice (ok 15 km na wschód od Moszny) - leżące już nad Odrą, na krawędzi równiny niemodlińskiej. W tym 18 tys mieście zachowały się fragmenty murów obronnych, zamek, oraz kościół z XIV wieku.